W niedzielę, 6 kwietnia br. Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku – Europejskie Centrum Sztuki stanie się areną zmagań w tenisie stołowym. Odbędzie się tam pierwszy w Polsce pokazowy turniej o nazwie Grubba Polish Champions, w którym rywalizować będą najwybitniejsze gwiazdy światowego tenisa stołowego. Bezpośrednią transmisję przeprowadzi stacja TVP Sport i serwis internetowy sport.tvp.pl.

Organizatorem turnieju jest Wschodzący Białystok Superliga Tenisa Stołowego. Główną ideą wydarzenia jest upamiętnienie nazwiska śp. Andrzeja Grubby, najbardziej utytułowanego polskiego pingpongisty w historii i legendy polskiego sportu. Człowieka, który przyczynił się do popularyzacji tej dyscypliny sportu w Polsce i do dzisiaj bardzo silnie wpływającego na jej wizerunek.

Do udziału w pierwszej edycji turnieju zostały zaproszone cztery wielkie postacie światowego tenisa stołowego – zawodnicy o statusie gwiazd, medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Organizatorzy turnieju chcą w ten sposób zagwarantować widzom pokaz umiejętności na najwyższym poziomie i znakomite widowisko nie tylko dla oddanych pasjonatów tenisa stołowego.

Podczas imprezy do rywalizacji przystąpią: Joergen Persson – mistrz świata z 1991 roku, Jean-Philippe Gatien – najlepszy francuski tenisista stołowy, dwukrotny medalista olimpijski i mistrz świata z 1993 roku, Jean-Michael Saive – wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy oraz 25-krotny mistrz Belgii, a także Leszek Kucharski – wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

Każdego z nich Andrzej Grubba spotkał przy tenisowym stole, tocząc niezapomniane pojedynki – czy to po tej samej, czy przeciwnych stronach siatki.

Turniej Mistrzów to pierwsza tak prestiżowa impreza w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z udziałem czołowych pingpongistów świata. By nadać wydarzeniu odpowiedni prestiż, całość odbywać będzie się w najnowocześniejszym centrum kulturalnym naszej części Europy – Operze i Filharmonii Podlaskiej. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 13:00 i potrwa do godziny 16:00.

Obok uhonorowania Andrzeja Grubby, priorytetem organizatorów jest zobrazowanie, jak atrakcyjną i widowiskową dyscypliną jest tenis stołowy, mające na celu popularyzację tego sportu w Polsce. Całość wydarzenia „na żywo” transmitować będzie patron medialny imprezy – TVP Sport.

Andrzej Grubba jest uważany za najlepszego zawodnika w historii polskiego tenisa stołowego. Był medalistą mistrzostw świata i Europy oraz 12-krotnym mistrzem Polski, a także zwycięzcą plebiscytu czytelników „Przeglądu Sportowego” z 1984 roku. Zmarł w dniu 21 lipca 2005 roku. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.