Za nami pierwszy dzień zmagań w Europejskich Para Igrzyskach Młodzieży. Biało-czerwoni w piątek w fińskim Pajulahti pokazali się z bardzo dobrej strony.

Z eliminacji grupowych awans do turnieju głównego uzyskali Barbara Jabłonka (klasa 6-10), Magdalena Pawlasek (klasa 6-10), Piotr Mańturz (klasa 6), Maksym Chudzicki (klasa 7), Marcin Zieliński (klasa 9), Dominik Bartosik (klasa 9). Czterej ostatni już podczas pierwszego dnia rywalizacji zapewnili sobie co najmniej brązowe medale.

To był udany dzień dla naszych zawodników. Szczególnie mogła się podobać gra Magdaleny Pawlasek oraz Barbary Jabłonki. Dużym zaskoczeniem in plus jest postawa Dominika Bartosika, który był o włos od wygrania grupy i zajęcia pierwszego miejsca. To jego dopiero drugi międzynarodowy turniej, ale postępy widać gołym okiem – podsumował pierwszy dzień zmagań Marek Biernat, trener juniorskiej reprezentacji Polski niepełnosprawnych.

Spotkania turnieju głównego zostaną rozegrane w sobotni poranek. O godzinie 9:30 o awans do strefy medalowej w klasie 6-10 powalczą Barbara Jabłonka i Magdalena Pawlasek. Pierwsza w 1/4 finału zmierzy się z Freją Juhl Larsen z Danii, a druga zagra z Norweżką Norą Korneliussen.

Pewni medali w grze pojedynczej podczas Europejskich Para Igrzysk Młodzieży są już pozostali nasi reprezentanci, którzy wystąpią w półfinałach w swoich klasach. W klasie 9 w 1/2 finału dojdzie do starcia dwójki biało-czerwonych – Marcina Zielińskiego z Dominkiem Bartosikiem. Półfinałowym przeciwnikiem Piotra Mańturza w klasie 6 będzie Aaro Mäkelä (Finlandia), a Maksym Chudzicki w klasie 7 zmierzy się z triumfatorem ćwierćfinału Bjorgvin Ingi Olafsson (Islandia) – Styrbjörn Ekengren (Szwecja).