Europe Trophy to nowe międzynarodowe rozgrywki, które zostaną zainaugurowane na początku 2021. W pucharze startować mogą drużyny, które nie zakwalifikowały się do udziału w Lidze Mistrzów i Pucharze Europy ETTU, także drużyny z niższych lig. Wkrótce Europejska Unia Tenisa Stołowego uruchomi proces rejestracyjny do tych europejskich zmagań.

Dotychczas najlepsze krajowe drużyny klubowe rywalizowały w Lidze Mistrzów i Pucharze Europy ETTU. W sezonie 2020/2021 zadebiutują trzecie rozgrywki – Europe Trophy. Pierwszą rundę nowych zmagań zaplanowano na luty 2021 roku.

Start w Europe Trophy to nie tylko szansa na międzynarodowe sukcesy, ale także doskonała okazja do promocji drużyny i sponsorów na Starym Kontynencie. Przykłady polskich klubów startujących w europejskich pucharach pokazują, że mecze w Lidze Mistrzów i Pucharze Europy ETTU przyciągają na trybuny mnóstwo kibiców.

Europejska Unia Tenisa Stołowego zdecydowała, że w Europe Trophy będą mogły startować wszystkie zespoły, które nie zakwalifikowały się do udziału w Lidze Mistrzów i Pucharze Europy ETTU. Nowe rozgrywki są również otwarte dla drużyn z niższych lig.

Rywalizacja w pierwszej fazie Europe Trophy toczyć się będzie systemem regionalnym. Według wstępnych ustaleń, drużyny zostaną podzielone na osiem stref. Polska znalazła się w grupie razem z zespołami z Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier, Austrii i Liechtensteinu. Rywalizacja w sezonie 2020/2021 w Europe Trophy składać się będzie z trzech rund – dwóch w fazie grupowej i wielkiego finału.

Warto wiedzieć:

1) Europe Trophy to trzecie pod względem rangi europejskie rozgrywki pod egidą ETTU. W pucharze startować mogą drużyny, które nie zakwalifikowały się do udziału w Lidze Mistrzów i Pucharze Europy ETTU, także drużyny z niższych lig. Nie ma ograniczenia ilości zespołów na federację.

Zgłoszenia zostaną uruchomione wkrótce, będą trwały do listopada – bezpośrednio do ETTU.

2) Wyznaczono osiem stref w Europie. Polska trafiła do strefy z Czechami, Niemcami, Słowacją, Węgrami, Austrią i Liechtensteinem.

3) Każda runda odbywać się będzie system turniejowym (mecze zostaną rozegrane w jednej hali)

4) W strefie kluby zostaną podzielone na grupy, aby zminimalizować koszty podróży.

5) Zaplanowane są dwie rundy i finał (trzecia runda to zapasowy termin lub czas na dodatkowy turniej, w przypadku zgłoszenia w jakiejś strefie bardzo dużej liczby drużyn).
Runda 1 – dwa najlepsze zespołu w grupie awansują do drugiej rundy
Runda 2 – zwycięzca grupy awansuje do turnieju finałowego

W różnych sferach terminy turniejów mogą się ostatecznie różnić. Terminy muszę być akceptowalne dla pół-profesjonalnych drużyn, których zawodnicy często pracują w tygodniu.

6) Wielki Finał – dla wygranych z każdej strefy. ETTU rozważa partycypowanie w kosztach podróży dla finalistów albo nagrody.

System finału: grupy + KO.

7) Rozstawienie drużyn będzie ustalone w porozumieniu z departamentem ds. rankingów. Drużyny z tego samego kraju będą w miarę możliwości rozlosowane do innych grup.

8) Do sędziowania wyznaczeni będą sędziowie lokalni, z uprawnieniami krajowymi.

9) System meczu – 5 meczów singlowych do osiągnięcia 3 zwycięstw (jak w Lidze Mistrzów).