W sobotę (23 marca) zakończy się sezon zasadniczy w ekstraklasie tenisistek stołowych. Wśród zespołów zagrożonych spadkiem jest SKTS Sochaczew, grający nieprzerwanie w elicie od 2007 roku i mający w dorobku trzy srebrne medale. Tytułu broni Enea Siarka Tarnobrzeg.

Na jedną kolejkę przed finiszem pierwszej części rozgrywek znane są wszystkie drużyny, które w play off powalczą o medale: Enea Siarka (36 pkt), AZS UE Wrocław (32), Polmlek Lidzbark Warmiński (22) i GLKS Scania Nadarzyn (20). Dwie pierwsze ekipy rozegrały komplet 18 meczów, z kolei Polmlek w sobotę zagra z MRKS Gdańsk, a GLKS z ATS east rent Białystok.

Pingpongistki z Białegostoku (10 pkt) i Gdańska (8) rywalizują z SKTS Sochaczew (10) o utrzymanie w ekstraklasie. W przypadku równej liczby punktów, o kolejności będzie decydować bilans bezpośrednich gier. Do pierwszej ligi spada MOSiR Karpaty Krosno, który zgromadził 6 punktów.

– Wierzę, że pozostaniemy w najwyższej klasie, w której jesteśmy od 2007 roku. Tym bardziej, że obchodzimy 15-lecie klubu i miło byłoby wkrótce wrócić do walki o medale, a nie do gry w niższej lidze. W dorobku mamy trzy srebrne i cztery brązowe medale, a do najprzyjemniejszych momentów należy z pewnością zwycięstwo w Tarnobrzegu w sezonie 2011/2012. Rzadko komu udaje się wygrywać z Siarką i do tego na jej terenie – powiedział trener-menedżer sochaczewskiego klubu Bronisław Gawrylczyk.

W przeszłości w SKTS występowały m.in. Natalia Partyka, Magdalena Szczerkowska, Rumunka Mihaela Steff-Merutiu i Katarzyna Grzybowska-Franc. Ostatnia z wymienionych na początku tego sezonu zdobyła brąz mistrzostw Europy w singlu, a potem wycofała się z gry, bowiem spodziewa się dziecka. Pod jej nieobecność ekipa z Mazowsza spisywała się znacznie poniżej oczekiwań i po latach sukcesów przyszło jej walczyć o pozostanie w ekstraklasie.

SKTS Sochaczew wywalczył drużynowe wicemistrzostwo Polski w 2012, 2015 i 2016 roku. Ostatni medal – brązowy zdobył w 2017 roku, a poprzednie rozgrywki zakończył na piątym miejscu.

Zdecydowanym faworytem jest Enea Siarka, która w sezonie zasadniczym wygrała wszystkie spotkania. Mistrzem kraju była w latach 1991-2005 oraz 2007-2018. Z kolei w sezonach 1989/1990 i 2005/2006 tarnobrzeżanki plasowały się na drugiej pozycji. W 2006 roku po tytuł sięgnęły tenisistki stołowe z Nadarzyna.