W poniedziałek (3 maja o g. 16:00 we Wrocławiu) i w środę (5 maja o g. 17:00 w Tarnobrzegu) w wielkim finale Ekstraklasy kobiet zagrają broniący tytułu KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg i KU AZS UE Wrocław. Zespół z Tarnobrzega ma szansę na 30 tytuł mistrzowski w historii, a zespół z Wrocławia czeka na upragnione złoto w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

Drużyna z Tarnobrzega, początkowo pod nazwą Siarka, awansowała do Ekstraklasy w 1988 roku, a dwa lata później zdobyła Wicemistrzostwo Polski. Tarnobrzeżanki pierwszy tytuł wywalczyły w 1991 roku, wyprzedzając Zofiówkę Jastrzębie i Motor Lublin.

Od tego czasu zespół prowadzony przez trenera-menedżera Zbigniewa Nęcka sięgnął po 29 złotych medali w Ekstraklasie. Serię Tarnobrzega przerwał tylko GLKS Nadarzyn w 2006 roku. W klasyfikacji za Nadarzynem znalazły się klub z Tarnobrzega oraz AZS AE Wrocław i Bronowianka Kraków.

Na początku tego wieku Siarka 2-krotnie w finale grała z AZS Politechniką Wrocław. W sezonie 2000/01 na piątym miejscu uplasowała się AZS Politechnika II Wrocław, a na szóstym – KU AZS AE Wrocław. W sezonie 2001/02 KU AZS AE Wrocław zajął piątą pozycję, a KS AZS PW UKS SP 12 Wrocław – dziesiątą.

W 2007 roku tarnobrzeżanki jako KTS Eltex-Wisan odzyskały tytuł Mistrzyń Polski. W sezonie nie przegrały żadnego meczu i zdobyły złoto po raz 16. To był też jubileusz 20-lecia pracy w Tarnobrzegu trenera Zbigniewa Nęcka. W finale wygrały wtedy KU AZS AE Wrocław. W składach drużyn były m.in. Li Qian, Kinga Stefańska, Eva Odorova (Tarnobrzeg), Yu Ying, Daria Łuczakowska, Magdalena Cichocka (Wrocław).

Przed trzema laty w finale klub z Tarnobrzega zdobywając swoje 27 mistrzostwo pokonał KU AZS UE Wrocław 3:1 i 3:0. Już wtedy oba zespoły grały w składach podobnych do obecnych. W drużynie mistrzyń m.in. Han Ying, Elizabeta Samara, Kinga Stefańska, a wicemistrzyń Natalia Bajor i Anna Węgrzyn.

W sezonie 2020/21 podopieczne trenera Zbigniewa Nęcka wygrały u siebie z rywalkami z Wrocławia 3:1 (Han Ying – Katarzyna Węgrzyn 3:0, Elizabeta Samara – Natalia Bajor 3:1, Julia Ślązak – Anna Węgrzyn 2:3, Han Ying – Natalia Bajor 3:0) i 3:2 na wyjeździe (Katarzyna Węgrzyn – Viktoria Pavlovich 1:3, Natalia Bajor – Elizabeta Samara 3:0, Anna Węgrzyn – Julia Ślązak 3:1, Katarzyna Węgrzyn – Elizabeta Samara 1:3, Natalia Bajor – Viktoria Pavlovich 2:3).

Już jutro pierwszy mecz wielkiego finału Ekstraklasy kobiet. Rewanż w środę.