W piątek Belgradzie zakończyły się Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów. Reprezentanci naszego kraju zdobyli w Serbii aż 10 medali, w tym 3 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe, ustanawiając historyczny rekord kraju.

Mistrzostwa Europy Juniorów i Kadetów rozpoczęły się w Belgradzie 6 lipca. Zmagania sportowe najlepszych europejskich zawodników młodego pokolenia zainicjowały turnieje drużynowe, które rozegrano w dniach od 6 do 10 lipca. Od 11 do 15 lipca rozgrywano równocześnie turnieje singlowe i deblowe w kategoriach kadetów i juniorów. Po ubiegłorocznym sukcesie naszej kadry na Mistrzostwach Europy Kadetów i Juniorów Varazdnie, kiedy to nasi reprezentanci sięgnęli po 9 krążków, nadzieje na sukcesy medalowe były ogromne. Doskonała dyspozycja naszych zawodniczek i zawodników, zaowocowała historycznym sukcesem. Reprezentanci Polski wywalczyli w Belgradzie 10 medali, ustanawiając tym samym historyczny rekord.

TRZY MEDALE DRUŻYNOWE

Juniorki w składzie Wiktoria Wróbel, Zuzanna Wielgos, Anna Brzyska, Ilona Sztwiertnia, Anna Kubiak pod okiem trenera Alana Wosia pokonały w finale reprezentację Rumunii wynikiem 3:2, zdobywając drużynowy złoty medal.

Kadetki w składzie Natalia Bogdanowicz, Zofia Śliwka, Karolina Hołda, Natalia Gaworska, pod wodzą trenera Mateusza Czernika uległy w finale zawodniczkom z Rumunii, przegrywając 2:3, zapewniając sobie drużynowe srebro.

Identycznym wynikiem 2:3, ponownie w starciu z reprezentacją Rumunii, zakończył się mecz finałowy juniorów w składzie Maciej Kubik, Miłosz Redzimski, Mateusz Zalewski, Szymon Kolasa i Patryk Lewandowski. Do srebrnego medalu naszych juniorów prowadził trener Patryk Jendrzejewski.

Nasi zawodnicy na sukcesach zespołowych nie poprzestali, medale drużynowe podsyciły nadzieje medalowe turniejów indywidualnych i deblowych, co zaowocowało kolejnymi 7 krążkami.

MEDALE TURNIEJÓW SINGLOWYCH I DEBLOWYCH

W czwartek 14 lipca, po raz drugi w belgradzkiej Stark Arenie, rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego gdy na najwyższy stopień podium weszli Natalia Bogdanowicz i Artur Gromek, którzy wywalczyli złoty medal w grze podwójnej mieszanej kadetów, pokonując w finale wynikiem 3:1 francuski duet Jade Quynh-Tien/Nathan Lam.

Wiktoria Wróbel i Miłosz Redzimski w grze podwójnej mieszanej juniorów zdobyli zaś srebrny medal, ulegając w finale 3:1 duetowi niemiecko-rumuńskiemu (Annett Kaufmann/Julian Chirita).

Ostatni dzień turnieju był dla wszystkich niezwykle emocjonujący i zakończył się zdobyciem kolejnych 5 medali.

Ilona Sztwiertnia i Wiktoria Wróbel wywalczyły brązowy medal w grze podwójnej juniorek, ulegając w starciu półfinałowym 3:1 Hanie Arapovic (CRO) i Lindzie Zaderovej (CZE).

Wiktoria Wróbel zdobyła również brązowy medal w grze pojedynczej juniorek przegrywając pojedynek półfinałowy z Niemką Annett Kaufmann 2:4.

Natalia Bogdanowicz, wespół z rumuńską koleżanką Biancą Mei Rosu, zdobyły złoty medal w grze podwójnej kadetek, pokonując w finale 3:0, niemiecki duet Koharu Itagaki/Josephina Neumann.

W finale gry pojedynczej kadetek Natalia Bogdanowicz po zaciętym boju przegrała niestety z Belgijką Lilou Massart 3:4, zdobywając swój 4 medal tegorocznych mistrzostw.

Ostatnim medal do polskiej kolekcji dołożył Maciej Kubik, który w meczu finałowym uległ Eduardo Ionescu z Rumunii, przegrywając 1:4.

DOBRA WRÓŻBA NA PRZYSZŁOŚĆ

Niekwestionowaną dominatorką zakończonego turnieju okazała się Natalia Bogdanowicz, wychowanka Warmii Lidzbark Warmiński, która podczas mistrzostw w Serbii aż czterokrotnie stawała na podium gromadząc 2 złote (w tym jeden drużynowy) i 2 srebrne medale.

Również czterokrotnie na podium wchodziła Wiktoria Wróbel, zawodniczka MRKS-u Gdańsk,  której bilans medalowy to 1 złoty (drużynowy), 1 srebrny i 2 brązowe krążki.

Młodzieżowy czempionat rozegrany w Belgradzie jest nie tylko historycznym sukcesem reprezentacji Polski, ale również  dobrą prognozą przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy Kadetów i Juniorów, które odbędą się w dniach 14 – 23 lipca 2023 w Arenie Gliwice. Po tegorocznych sukcesach z nadzieją możemy spoglądać w przyszłość.

Sponsorem Głównym Polskiego Związku Tenisa Stołowego, wspierającym reprezentację kraju w walce o medale jest Enea S.A.