Mistrzowie świata w deblu, choć z różnymi partnerami, Chińczycy Fan Zhendong i Wang Chuqin będą rywalami Jakuba Dyjasa i Belga Cedrica Nuytincka w 1/8 finału turnieju World Tour Platinum w Linzu.

W środę zakończyły się kwalifikacje, a w nich Dyjas i Nuytinck nadspodziewanie łatwo wygrali z Japończykami Tomokazu Harimoto i Kokim Niwą 3:0 (11:6, 11:7, 11:7). W indywidualnym rankingu światowym Harimoto jest 5., a Niwa 11. Belgijski pingpongista plasuje się na 45. pozycji, a Dyjas, który w 2016 roku został wicemistrzem Europy w grze podwójnej z Danielem Górakiem, sklasyfikowany jest na 71. miejscu.

W turnieju głównym polsko-belgijski duet zmierzy się z Fan Zhendongiem i Wang Chuqinem. Pierwszy z Chińczyków wygrał mistrzostwa globu w tej konkurencji z Xu Xinem w 2017 roku, zaś kilka miesięcy w MŚ triumfowali Wang Chuqin i Ma Long.

Stawką tego pojedynku jest ćwierćfinał austriackich zawodów. Dyjas i Nuytinck walczą ponadto o awans do wielkiego finału cyklu World Tour, który odbędzie się w grudniu w Chinach. Obecnie zajmują dziewiątą lokatę spośród par, które spełniły wszelkie wymogi regulaminowe, a w Azji wystąpi osiem debli. Na czele są Fan Zhendong i Xu Xin.

Szanse na wyjazd na Grand Finals stracili Natalia Bajor i Marek Badowski w mikście oraz Bajor i Natalia Partyka w deblu. Bajor i Badowski w pierwszej rundzie eliminacji wygrali z Turkami Ibrahimem Gunduzem i Sibel Altinkayą 3:1, ale w decydującej przegrali z brązowymi medalistami tegorocznych MŚ w Budapeszcie Niemcami Patrickiem Franziską i Petrissą Solją 1:3. Z kolei Bajor i Partyka uległy w takich samych rozmiarach Angielce Ho Tin-Tin i Austriaczce Karoline Mischek.

W grze mieszanej startowali też Dyjas i Partyka. Po zwycięstwie nad Białorusinami Pawłem Płatonowem i Nadieżdą Bogdanową 3:2, w meczu o awans przegrali z Japończykami Harimoto i Hiną Hayatą 1:3.

W singlu bez sukcesów – nikt z reprezentantów Polski nie awansował do turnieju głównego. Mistrzyni Europy Li Qian pokonała Japonkę Kato Chiaki 4:1 i nie sprostała Chince Zhang Rui 1:4. Azjatkę wyeliminowała również Partyka – 4:3 z Koreanką Yoo Eunchong, lecz później przegrała z Tajwanką Chen Szu-Yu 1:4.