Prezentujemy drugą część podsumowania 2019 roku. Jedną z głównych imprez drugiej połowy minionego roku były mistrzostwa Europy kadetów i juniorów w Ostrawie, na których złote medale wywalczyli Samuel Kulczycki i Katarzyna Węgrzyn w grze mieszanej i Anna Węgrzyn w grze pojedynczej.

PODSUMOWANIE 2019 ROKU – CZĘŚĆ 2

LIPIEC

18-letnia Anna Węgrzyn zdobyła złoty medal mistrzostw Europy juniorek w Ostrawie. To największy sukces w historii polskiego kobiecego tenisa stołowego w gronie juniorek. Z kolei ostatnim polskim mistrzem kontynentu w tej grupie w grze pojedynczej był Daniel Górak w 2001 roku, czyli niedługo po… narodzinach Węgrzyn. Na podium europejskiego czempionatu stawali także inni Polacy. Mistrzami Europy juniorów w grze mieszanej zostali Samuel Kulczycki i Katarzyna Węgrzyn, a brązowymi medalistkami w grze podwójnej kadetek zostały Wiktoria Wróbel i Ilona Sztwiertnia. W grze pojedynczej kadetów na najniższym stopniu podium stanął Miłosz Redzimski.

SIERPIEŃ

W sierpniu z występów w reprezentacji Polski zrezygnował indywidualny mistrz kraju w grze pojedynczej – Patryk Chojnowski. Powodem takiej decyzji są problemy ze stopą mistrza paraolimpijskiego.

WRZESIEŃ

Kolejny wielki sukces odniosła reprezentacja Polski kobiet. Podopieczne trenera Zbigniewa Nęcka wywalczyły brązowy medal drużynowych mistrzostw Europy. W półfinale turnieju we francuskim Nantes Polki przegrały z późniejszymi złotymi medalistkami – Rumunkami 1:3. Odmłodzona męska reprezentacja Polski dotarła do ćwierćfinału, w którym po niezwykle zaciętym meczu uległa Francji 2:3. Mistrzowski tytuł wśród mężczyzn zgodnie z oczekiwaniami powędrował do Niemców.

Z początkiem roku szkolnego Polski Związek Tenisa Stołowego we współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi rozpoczął II edycję Programu „Pingpongowe Marzenia z PSE”. W kolejnej już edycji programu obejmującej ponad 65 klubów sportowych z całej Polski od września br. przyłączamy także Szkoły Podstawowe!

Polska wygrała klasyfikację medalową mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Helsinborgu. Łącznie w szwedzkich zawodach biało-czerwoni wywalczyli aż 18 medali! Mistrzami Europy w grze pojedynczej zostali: Patryk Chojnowski (klasa 10), Natalia Partyka (klasa 10) i Dorota Bucław (klasa 1).

PAŹDZIERNIK

Jakub Dyjas i Belg Cedric Nuytinck przegrali z Chińczykami Fanem Zhendongiem i Xu Xinem 0:3 (9:11, 6:11, 7:11) w półfinale debla turnieju World Tour i zakończyli turniej z brązowymi medalami.

Samuel Kulczycki zajął drugie miejsce, a Anna Węgrzyn – trzecie w rywalizacji juniorów w turnieju TOP 10 w tenisie stołowym w holenderskim Noordwijk. Zwyciężyli Niemiec Kay Stumper i Rumunka Tania Plaian. Piątą lokatę zajęła z bilansem 5-4 siostra bliźniaczka Anny, Katarzyna Węgrzyn (mistrzyni Europy juniorek w mikście z Kulczyckim). W kadetach pierwszy był Rumun Darius Movileanu (8-1). Jedynym zawodnikiem, który go pokonał, okazał się Miłosz Redzimski. Polaka sklasyfikowano na szóstym miejscu w TOP 10 (bilans 4-5).

W październiku we Władysławowie odbył się turniej ITTF Challenge Polish Open. Biało-czerwoni znakomicie spisali się w tym turnieju. Drugie miejsce w grze pojedynczej zajął rewelacyjnie spisujący się we Władysławowie Marek Badowski. Srebrny medal w grze podwójnej wywalczyli z kolei Samuel Kulczycki i Maciej Kubik. Kulczycki stanął także na podium turnieju gry pojedynczej do lat 21, zajmując ostatecznie trzecie miejsce.

LISTOPAD

Pięć medali – srebrny i cztery brązowe, wywalczyli Polacy w zakończonym we Władysławowie World Cadet Challenge – nieoficjalnych mistrzostwach świata kadetów w tenisie stołowym. Medale w tej prestiżowej imprezie wywalczyli: Mateusz Zalewski wspólnie z Haną Arapovic (srebrny w grze mieszanej), Zuzanna Wielgos w parze z Carlosem Fernandezem (brązowy w grze mieszanej), Anna Brzyska i Zuzanna Wielgos (brązowy w grze podwójnej), Miłosz Redzimski i Mateusz Zalewski (brązowy w grze podwójnej) i DawidJadam i Maram Zoghlami (brązowy w grze mieszanej).

Anna i Katarzyna Węgrzyn (AZS UE Wrocław) odniosły największy sukces w seniorskiej karierze, zajmując drugą lokatę w turnieju ITTF Challenge Belarus Open w tenisie stołowym. W finale gry podwójnej w Mińsku przegrały z Japonkami Satsuki Odo i Saki Shibatą 1:3.

Aż 5 medali przywieźli nasi reprezentanci z Turnieju Nadziei Olimpijskich. Znakomicie spisały się dziewczęta, które w komplecie stanęły na podium! Wśród chłopców prym wiódł złoty medalista Dawid Jadam. Z kolei Szymon Brud stanął na najniższym stopniu podium. 6 miejsc na podium i aż pięć należało do biało-czerwonych w czeskim Havlickuv Brod. Po złoto sięgnęła niepokonana (bilans 5:0) Zofia Śliwka (Bogoria Grodzisk Mazowiecki), po srebro Oliwia Wątor (3:2, Bronowianka Kraków), a na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Gaworska (3:2, AZS UE Wrocław). W turnieju chłopców triumfował Dawid Jadam (PKS Kolping Jarosław), a z brązowym medalem zawody zakończył jego klubowy kolega Szymon Brud. Na 5. miejscu Turniej Nadziei Olimpijskich zakończył Marcel Błaszczyk (Dwójka Rawa Mazowiecka).

GRUDZIEŃ

Siostry Anna i Katarzyna Węgrzyn (AZS UE Wrocław) zdobyły brązowy medal w grze podwójnej mistrzostw świata juniorów. W półfinale przegrały z Chinkami Kuai Man i Shi Xunyao 0:3 (9:11, 8:11, 7:11). 18-letnie bliźniaczki wcześniej wygrały z pingpongistkami gospodarzy: Pakawan Karnthang i Thapanee Phomma 3:0, Francuzkami Isą Cok i Charlotte Lutz 3:0 oraz reprezentantkami Hongkongu Chau Wing Sze i Lee Ka Yee 3:2.

W podsumowaniu roku nie mogło zabraknać rankingu światowego. Biało-czerwoni w ostatnim w 2019 roku notowaniu listy światowej zajmują wysokie miejsca. W rankingu do lat 18 na siódmej pozycji sklasyfikowani są Anna Węgrzyn (juniorki) i Samuel Kulczycki (juniorzy). Na 12. pozycji w rankingu kadetek plasuje się Anna Brzyska, a wśród kadetów ósme miejsce piastuje Miłosz Redzimski.