Reprezentacja Polski kobiet przegrała 1:3 z Rumunią w ostatnim występie grupowym Drużynowych Mistrzostw Świata w tenisie stołowym w Tokio. Wynik ten oznacza, że podopiecznym trenera Michała Dziubańskiego pozostaje walka o jak najlepsze miejsce w przedziale 13 – 24. Szanse Polek na awans do 1/8 finału przekreśliła Elizabeta Samara (26. miejsce w światowym rankingu ITTF). W pojedynku otwarcia Rumunka pokonała w stosunku 3:0 Katarzynę Grzybowską (87.). Kolejne indywidualne zwycięstwo w Tokio odniosła Natalia Partyka (69.), która niebawem wyrównała stan rywalizacji po zwycięstwie bez straty seta nad Bernadette Szocs (59.).

W trzeciej grze przed trudnym zadaniem stanęła 17-letnia Natalia Bajor (174.). Polce przyszło mierzyć się z notowaną blisko sto miejsc wyżej, Camelią Postoacą (77.). Po przegranym na przewagi pierwszym secie Bajor wygrała partie numer „dwa” i „trzy”, jednak w dwóch kolejnych setach ponownie górą była rywalka.

Nie mniej wyrównany był – jak się okazało – ostatni pojedynek meczu, w którym Samara pokonała 3:1 Partykę. Pierwszy i drugi set zakończył się dwupunktową wygraną Rumunki, w trzeciej odsłonie na przewagi wygrała Polka, a w kolejnym secie ponownie lepsza była Samara (11:8) i przypieczętowała zwycięstwo jej reprezentacji w całym spotkaniu.

Dzięki tej wygranej Rumunki zgromadziły łącznie 8 punktów i zakończyły rywalizację w grupie A na 3. miejscu, premiowanym awansem do 1/8 finału DMŚ. Wraz z nimi do tej fazy turnieju zakwalifikowały się też zawodniczki z Korei Północnej (9 punktów). Bezpośredni awans do ćwierćfinałów wywalczyły Chinki (10 punktów), które w grupie odniosły komplet zwycięstw po 3:0.

„Biało-czerwone” (6 punktów) zakończyły grupowe zmagania na 5. pozycji. Teraz pozostaje im walka o jak najlepsze miejsce w przedziale 13 – 24. Przed Polkami uplasowały się Austriaczki (7 punktów), a tabelę, bez pojedynczego zwycięstwa, zamknęły Słowaczki (5 punktów).