Reprezentanci Polski ulegli 1:3 Portugalczykom w 1/8 finału Drużynowych Mistrzostw Świata w tenisie stołowym, rozgrywanych w Tokio. Podopieczni trenera Tomasza Krzeszewskiego ostatecznie zajmą miejsce w przedziale 9 – 12, wraz z kadrami narodowymi Grecji, Chorwacji oraz Szwecji. Mecz, którego stawką był ćwierćfinał tegorocznych DMŚ, od mocnego uderzenia rozpoczął Wang Zeng Yi (77. miejsce w światowym rankingu ITTF), pokonując bez straty seta Tiago Apolonię (23.). W drugiej grze zmierzyli się dwaj zawodnicy, którzy wygrali najwięcej pojedynków grupowych dla własnych reprezentacji: Daniel Górak (89.) oraz Marcos Freitas (12.). Obaj zmagania w grupie zakończyli z bilansem 5 zwycięstw i 2 porażek.

Jak się okazało, szóstą wygraną odniósł leworęczny Portugalczyk. Freitas od początku narzucił własne tempo, wygrywając trzy kolejne sety do: 8, 7 oraz 7. Bardzo ważną partią dla losów całego meczu było spotkanie Roberta Florasa (111.) z Joao Monteiro (56.).

Podobnie jak przed dwoma laty podczas DMŚ w Dortmundzie, Polak nie sprostał wyżej notowanemu rywalowi. Tak samo jak w Niemczech, Monteiro triumfował w trzech setach, z czego dwa zakończyły się jego wygranymi dopiero na przewagi. W obydwu przypadkach Floras miał piłki setowe.

Taki obrót spraw oznaczał, że nadzieje Polaków na to, by myśleć o awansie do ćwierćfinału, mógł przedłużyć jedynie Wang Zeng Yi w starciu z Freitasem. Reprezentant PKS Kolping Frac Jarosław wygrał jednak tylko jednego, trzeciego seta. Obecnie 12. zawodnik świata okazał się lepszym w partiach numer „jeden” i „dwa”, a także w 4. secie, zakończonym przy wyniku 14:12.