W tym roku minie 20 lat od debiutu w Paraolimpiadzie Natalii Partyki, wspaniałej zawodniczki będącej symbolem tej dyscypliny sportu w Polsce. Debiutowała w wieku 11 lat w Sydney w 2000 roku. Pierwszy złoty medal zdobyła 4 lata później w Atenach, a następnie wygrywała w singlu w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio będą jej 6 w karierze. Do tego po raz 4 zagra w olimpijskim turnieju osób pełnosprawnych.

Pierwszy medal paraolimpijski w tenisie stołowym – brązowy – dla Polski zdobyła 31-letnia wówczas Krystyna Jagodzińska w Atlancie w 1996 roku. W tej samej klasie 10 od dawna występuje m.in. Natalia Partyka.

Wspaniałym wydarzeniem w tenisie stołowym niepełnosprawnych będzie rozgrywany w dniach 20-22 lutego w hali COS „Cetniewo” turniej zaliczany do kwalifikacji paraolimpijskich – ITTF Fa20 Polish Para Open. Dla reprezentantów Biało-Czerwonych będzie on szansą na zdobycie punktów do rankingu. Część Polaków ma już zapewniony wyjazd do Tokio, ale jeszcze jest grupa podopiecznych selekcjonera Andrzeja Ochala, która walczy o „bilet” na Paraolimpiadę.

Zanim rozpocznie się Polish Open, warto wrócić wspomnieniami do poprzednich turniejów paraolimpijskich. Biało-Czerwoni znakomicie spisywali się, a 4 lata po sukcesie Krystyny Jagodzińskiej, w 2000 roku w Sydney złoto wywalczył Piotr Skrobut, a srebro Tomasz Wojtas. Już wtedy blisko podium była Natalia Partyka.

W 2004 roku w Atenach zadebiutował nasz reprezentant w rywalizacji na wózkach – Rafał Lis. Medale zdobyli wówczas: złoty Natalia Partyk, srebrne drużyna mężczyzn Adam Jurasz i Mirosław Kowalski, drużyna kobiet Natalia Partyka, Małgorzata Grzelak, Mirosława Turowska i Krystyna Jagodzińska.

W Pekinie w 2008 roku Natalia Partyka powtórzyła sukces w grze pojedynczej, a 2 miejsce zajęła w drużynie z Małgorzatą Grzelak. Rówież drugi był Piotr Grudzień.

Kolejne wielki sukcesy to Igrzyska w Londynie 2012 roku. W debiucie wygrał Patryk Chojnowski, a oprócz niego indywidualnie zwyciężyła Natalia Partyka oraz drużyna w składzie Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki. Po srebro sięgnął też zespół w składzie Patryk Chojnowski i Sebastian Powroźniak, a po brąz żeńska drużyna Natalia Partyka, Alicja Eigner i Małgorzata Jankowska.

W Rio de Janeiro dwa złote krążki zdobyła Natalia Partyka – w singlu oraz drużynowo z razem z Karoliną Pęk i Katarzyny Marszał. Srebrne krążki wywalczyli Krystyna Siemieniecka, Patryk Chojnowski i grający na wózku Rafał Czuper, a brązowe Karolina Pęk, a także Piotr Grudzień i drużyna Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki. Reprezentacja na brazylijskie zawody liczyła 13 osób – 6 zawodniczek i 7 zawodników.

A już za pół roku kolejne Igrzyska Paraolimpijskie i kolejne szanse medalowe dla reprezentantów Polski, których głównym trenerem jest Andrzej Ochal. Oprócz zbliżającego się ITTF Fa20 Polish Para Open w hali Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo” we Władysławowie, w marcu Biało-Czerwonych czekają starty w turniejach rankingowych we Włoszech, Hiszpanii, czy Jordanii. Później będą jeszcze światowe zawody kwalifikacyjne na Słowenii.