W ostatnią niedzielę stycznia w Białymstoku zostanie rozegrany turniej TOP 16 juniorów i juniorek w tenisie stołowym. W zawodach udział wezmą najlepsi w naszym kraju tenisiści stołowi, którzy nie przekroczyli 18 roku życia.

W stolicy Podlasia udział weźmie po 16 juniorów i juniorek. Do startu w TOP 16 zostało zaproszonych 13 zawodników i zawodniczek sklasyfikowanych na najwyższych miejscach w rankingu Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Ponadto trenerzy reprezentacji Polski juniorów i juniorek przyznają dwie tzw. „dzikie karty”. Dodatkowo w styczniowym TOP 16 zagrają także gracze wytypowani przez gospodarza zawodów (po jednym juniorze i juniorce).

Liderem ogólnopolskiego rankingu juniorów jest aktualnie Miłosz Redzimski z Bogorii Grodzisk Mazowiecki. Kolejne miejsca na liście zajmują Szymon Kolasa (Politechnika Rzeszów), Maciej Kubik (Dekorglass Działdowo) i Patryk Pyśk (Bogoria Grodzisk Mazowiecki). W gronie juniorek na pierwszym miejscu plasuje się Natalia Szymczyk (Skarbek Tarnowskie Góry), która wyprzedza Wiktorię Wróbel (MRKS Gdańsk), Ilonę Sztwiertnię (Bronowianka Kraków) i Zuzannę Kowalczyk (Gorce Nowy Targ).

Impreza w Białymstoku składać się będzie z dwóch etapów. W pierwszym – fazie grupowej, zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą w grupach czteroosobwych, z których do fazy pucharowej awansują tenisiści i tenisistki stołowe sklasyfikowane na dwóch pierwszych miejscach w swoich grupach. Spotkania ćwierćfinałowe, półfinałowe i wielki finał odbędą się w niedzielne popołudnie.

Warto przypomnieć, że to już trzecie zawody Top 16, które w ostatnich tygodniach zostaną rozegrane w naszym kraju. Pod koniec grudnia centrum szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego w Gdańsku gościło uczestników Top 16 mężczyzn oraz kobiet. Wśród panów pierwsze miejsce zajął Jakub Dyjas, a zmagania kobiet zdominowała Natalia Partyka.