Reprezentanci Polski w tenisie stołowym na wózkach zakończyli 10-dniowe zgrupowanie w Nowym Sadzie. Biało-Czerwoni przygotowali się z kadrą Serbii do turnieju ITTF Fa20 Polish Para Open we Władysławowie (20-22 lutego), zaliczanego do kwalifikacji paraolimpijskich Tokio 2020.

– Trenowaliśmy z reprezentacją Serbii, która jest czołową ekipą europejską i światową, jeżeli chodzi o zawodników na wózkach. W składzie serbskiej drużyny byli medaliści Igrzysk Paraolimpijskich w Rio 2016 – Borislava Peric-Rankovic, Nada Matic czy Mitar Palikuca. Trenerem tamtejszej kadry jest multimedalista i zdobywca wszystkich tytułów Mistrza Paraolimpiady, Mistrza Świata i Europy – Zlatko Kesler. Od lat współpracujemy z Serbami, a efektem coraz lepsze wyniki naszych zawodników – mówi Andrzej Ochal, trener polskiej kadry narodowej.

W Nowym Sadzie pod okiem trenerów Andrzeja Ochala i Marka Biernata do piątku 7 lutego trenowali: Rafał Lis (SR-S Szansa Start Gdańsk), Rafał Czuper (PSSON Start Białystok), Maciej Nalepka, Krzysztof Żyłka (obaj IKS Jezioro Tarnobrzeg), Tomasz Jakimczuk (ZSR Start Zielona Góra) i Mariusz Czerwiński (RSSiRON Start Radom).

– Już od kilku lat ściśle współpracujemy z Serbami, przynajmniej raz w roku oni przyjeżdżają do nas – np. Wisły, Krakowa czy Cetniewa, a także my jeździmy na wspólne zgrupowania do Nowego Sadu lub miejscowości Kanjiža przy granicy z Węgrami. Tym razem trenowaliśmy z pierwszą kadrą niepełnosprawnych Serbii. Na jednej sali trenowała reprezentacja Serbii kobiet i mężczyzn, ale my z nimi nie graliśmy. Niedawno w Gondomar Serbowie wywalczyli awans na Igrzyska w Tokio. Co ciekawe bardzo dobrze spisały się drużyny z Bałkanów, bowiem kwalifikację zdobyli też Chorwaci i Słoweńcy. A wracając do naszej współpracy, wkrótce Serbowie będą ćwiczyli z naszą kadrą w Cetniewie, a następnie zagrają w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski – dodał polski szkoleniowiec.

Andrzej Ochal jest bardzo zadowolony, że jego podopieczni z kadry na wózkach mają okazję coraz częściej trenować i podnoscić swoje umiejętności w międzynarodowym gronie. Ważnym sprawdzianem będzie zbliżający się turniej ITTF Fa20 Polish Para Open.

– Tak jak kiedyś zaczęliśmy współpracować z Serbami, tak dalej szukamy dobrych sparingpartnerów, a wszystko pod kątem przygotowań do największych zawodów światowych. Współpracujemy też z Francuzami, Słowakami, Chorwatkami. Liczymy, że wkrótce dołączy do nas Irlandczyk, a może też Amerykanin. Grupa robi się coraz bardziej międzynarodowa, ale to wszystko jest na plus – powiedział Andrzej Ochal na niecałe 2 tygodnie przed rywalizacją w hali Centralnego Ośrodka Sportu „Cetniewo”.

Ze ścisłej kadry polskich wózkarzy w Serbii nie było tylko Doroty Bucław, która ma już zapewniony start na Igrzyskach Paraolimpijskich w Japonii.

– W Tokio zagrają także Rafał Czuper i Krzysztof Żyłka, zaś pozostali jeszcze ubiegają się o paraolimpijskie „bilety”. We Władysławowie zagrają jeszcze Rafał Lis, Maciej Nalepka, Tomasz Jakimczuk i Mariusz Czerwiński. W przypadku Doroty Bucław, nie było jej z nami w Serbii, ale ona trenuje z osobistym szkoleniowcem w Solcu Kujawskim – dodał trener kadry narodowej niepełnosprawnych Biało-Czerwonych.

Na co dzień m.in. Tomasz Jakimczuk gra w 4 lidze w woj. lubuskim, zaś Rafał Lis występuje w Austrii, gdzie jest osobna liga zawodników na wózkach. – W weekend rozgrywane są po 2-3 mecze, dlatego nie ma konieczności zbyt częstych podróży dla Rafała. W jego przypadku debiut paraolimpijski miał miejsce już w Atenach w 2004 roku, potem miał dłuższą przerwę, ale grał już w Rio przed 4 laty – przyznał Andrzej Ochal.

Po lutowym turnieju w Cetniewie Polacy wystąpią w zawodach w Hiszpanii. W składzie są Rafał Lis, Rafał Czuper, Maciej Nalepka, Krzysztof Żyłka, Tomasz Jakimczuk i Mariusz Czerwiński. Później we Włoszech wystąpią Rafał Lis, Maciej Nalepka, Krzysztof Żyłka i Tomasz Jakimczuk. Z kolei do turnieju w Jordanii zgłoszeni zostali Maciej Nalepka, Rafał Lis, Tomasz Jakimczuk.