– Przed turniejem uważałem, że zdobycie 10 medali będzie dużym sukcesem, a wywalczyliśmy ich aż 15. Jestem bardzo zadowolony – mówi Andrzej Ochal, trener główny reprezentacji Polski po Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się w hiszpańskiej Grenadzie.

– Świat idzie do przodu i każda z reprezentacji narodowych zmierza coraz bardziej w kierunku profesjonalnego sportu. Nasi kadrowicze zajęli 3 miejsce w klasyfikacji medalowej, za Koreą Południową i Francją. To bardzo duży sukces zawodników i całego sztabu ludzi współpracujących z nimi na co dzień w klubach, ośrodkach oraz reprezentacji – powiedział trener Andrzej Ochal.

Biało-Czerwoni wywalczyli 3 złote medale, 5 srebrnych i 7 brązowych. Podwójnym mistrzem globu został Patryk Chojnowski. Sięgnął po złoto w singlu (klasa 10) i mikście z Natalią Partyką (klasa XD20). Tytuł mistrzowski zdobyła także Dorota Bucław (klasa 1). Srebrnymi medalistami MŚ zostali Natalia Partyka (10), Rafał Czuper (2), Katarzyna Marszał (6) i Krystyna Łysiak (11), a brązowymi medalistami – Dorota Nowacka (6), Karolina Pęk (9) i Maksym Chudzicki (7).

W grach podwójnym, poza złotem Patryka Chojnowskiego i Natalii Partyki, srebro zdobyły Natalia Partyka i Karolina Pęk (WD20). Z brązem do Polski wrócili: Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk (MD4), Krystyna Łysiak i Dorota Nowacka (WD22), Piotr Grudzień i Karolina Pęk (XD17), Rafał Czuper i Dorota Bucław (XD4).

– Na uznanie zasługują wszyscy zawodnicy z kadry Polski, którzy zakwalifikowali się na MŚ. Każdy dał z siebie wszystko, co najlepsze. Oczywiście wynikowo najlepiej zaprezentował się Patryk Chojnowski, który zdobył dwa złote medale. Startował w dwóch konkurencjach i w obydwu zwyciężył. Troje Polaków zdobyło trzy medale: Natalia Partyka, Karolina Pęk i Rafał Czuper – dodał szkoleniowiec.

Podsumowując występ Biało-Czerwonych, Andrzej Ochal przyznał: – Cieszy każdy medal. Po raz pierwszy Mistrzynią Świata została Dorota Bucław. Kasia Marszał przegrywała w półfinale 5-10 w piątym secie, żeby ostatecznie wygrać 12-10. Dziewczyny z klasy 11 wygrały w ćwierćfinale z zawodniczkami z Hongkongu, Nowacka z nr 2, a Łysiak z nr 4 na świecie. Maksym Chudzicki, debiutant na MŚ, zdobył brązowy medal, a rok wcześniej w debiucie na Igrzyskach Paraolimpijskich również zdobył brązowy medal. Cieszy mnie każdy medal i smuci fakt, że nie każdy ten medal zdobył. Jestem jednak bardzo zadowolony ze wszystkich zawodników.

Trener reprezentacji zwrócił także na pojedyncze wygrane, między innymi: – Maksym Chudzicki w 1/8 finału wygrał z aktualnym Mistrzem Świata Hiszpanem Jordim Moralesem, Katarzyna Marszał w ćwierćfinale pokonała srebrną medalistkę z Rio de Janeiro Niemkę Stefani Greebe, a Rafał Czuper w ćwierćfinale wygrał ze złotym medalista paraolimpijskim z Londynu Słowakiem Janem Riaposem. Cieszy fakt, że nasi zawodnicy wygrywali z tej klasy rywalami.

Andrzej Ochal zapewnił, że wraz ze swoim sztabem już planują przygotowania do Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

– Za nami bardzo długi sezon, chyba najdłuższy od kiedy jestem trenerem głównym w kadrze, tj. od 2018 roku. Na początku stycznia 2022 rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do kwalifikacji do MŚ i do samych mistrzostw. Minimum raz w miesiącu braliśmy udział w akcjach szkoleniowych. Rywalizowaliśmy w 4 zawodach międzynarodowych będących kwalifikacjami do MŚ, w takich krajach jak Hiszpania, Słowenia, Czarnogóra i Czechy. Z 18 osób, które miały realne szanse na start w MŚ, zakwalifikowało się … 19, bo dodatkowo dziką kartę otrzymał Damian Fira. Była to rekordowa liczba Polaków na Mistrzostwach Świata zakończona rekordową liczbą medali – 15. Wcześniej 10 zdobyliśmy w 2014 roku w Pekinie – mówił trener Andrzej Ochal.