Reprezentacyjni tenisiści stołowi – Miłosz Redzimski po raz drugi z rzędu i Zuzanna Wielgos pierwszy w karierze – zdobyli tytuły mistrzów Polski w tenisie stołowym. Dziewięćdziesiąta czwarta edycja krajowego czempionatu w singlu, deblu i mikście odbyła się w Szczecinie.

Oboje wygrali po pięć pojedynków. Rozstawiony z numerem jeden Miłosz Redzimski kolejno z: Miłoszem Sawczakiem 4:1, Samuelem Michną 4:0, ćwierćfinale Patrykiem Bieleckim 4:0, półfinale Markiem Badowskim 4:1 i finale Jakubem Dyjasem 4:0, a grająca z piątką Zuzanna Wielgos z: Natalią Gaworską 4:0, Alicją Łebek 4:1, ćwierćfinale Anną Węgrzyn 4:2, półfinale Katarzyną Węgrzyn 4:3 i finale Pauliną Krzysiek 4:2.

W tym sezonie LOTTO Superligi Miłosz Redzimski ma bilans gier 13-1, a Jakuba Dyjasa pokonał 3:1. Jedyną przegraną zanotował w rywalizacji z Mołdawianinem Vladislavem Ursu 1:3. Z kolei Zuzanna Wielgos legitymuje się „rekordem” w Ekstraklasie 12-6, m.in. z Katarzyną Węgrzyn 3:2 i 0:3. Pozostałe pięć porażek poniosła z zagranicznymi tenisistkami stołowymi.

W niedzielę singliści dwukrotnie pochodzili do pingpongowego stołu, bowiem rozgrywali także półfinały. Miłosz Redzimski okazał się lepszy (4:1) od swojego kolegi klubowego z Orlenu Bogorii Grodzisk Mazowiecki Marka Badowskiego (w dorobku ma trzy tytuły wicemistrza, wciąż czeka na złoto…), zaś Jakub Dyjas ograł 4:0 Tomasza Kotowskiego, który właśnie zapisał trzeci brąz w najbardziej prestiżowej konkurencji.

Wśród kobiet w 1/2 finału odpadły zawodniczki, które między sobą „podzieliły” złote medale od 2018 roku, tj. pięciokrotna mistrzyni Natalia Bajor – 1:4 z Pauliną Krzysiek i trzykrotna zwyciężczyni Katarzyna Węgrzyn – 3:4 z Zuzanną Wielgos. Jednocześnie Paulina Krzysiek zrewanżowała się Natalii Bajor za swoje finałowe niepowodzenie w Białymstoku w 2025 roku.

Przed strefą medalową zatrzymali się: Aleksandra Michalak, Anna Brzyska, Anna Węgrzyn i Natalia Bogdanowicz, a także: Maciej Kubik, Dawid Michna, Jakub Stecyszyn i Patryk Bielecki. Z tego grona sensacją, ale tylko połowicznie, jest brak medalu dla kadrowicza Macieja Kubika. Występuje w lidze niemieckiej (mieszka i trenuje w Grenzau – red.), dlatego nie uczestniczył w cyklu eliminacyjnym do MP, czyli Grand Prix Polski. Dostał „dziką kartę” od trenera reprezentacji Tomasza Redzimskiego, ale musiał liczyć się z bardzo trudną drabinką już na wczesnym etapie… I w ćwierćfinale przegrał z Jakubem Dyjasem 3:4.

Drugi złoty medal Rzeszowianka Zuzanna Wielgos wywalczyła w deblu z Natalią Bajor. W półfinale i finale triumfowały po 3:1, odpowiednio w meczach z Katarzyną Rajkowską/Natalią Bogdanowicz oraz Iloną Sztwiertnią/Aleksandrą Michalak. Z brązem zawody zakończyły bliźniaczki Anna i Katarzyna Węgrzyn. To dla nich siódmy seniorski, wspólny medal; oczywiście najważniejsze pozostają złote z lat 2022-2023.

Oprócz 20-letniej Zuzanny Wielgos, dwa złote krążki znalazły się w kolekcji 19-letniego Marcela Błaszczyka – zwyciężył w mikście z Pauliną Krzysiek i deblu z Jakubem Stecyszynem. Przeciwnikami w niedzielnych meczach byli Rafał Formela/Natalia Bogdanowicz (oboje również z rocznika 2007, jeszcze juniorzy – red.), a także faworyzowani Konrad Kulpa i Tomasz Kotowski, trzykrotni mistrzowie kraju w deblu. Na trzecim stopniu podium m.in. duety: Maciej Kubik/Natalia Bajor i zeszłoroczni zwycięzcy z Podlasia Patryk Dziuba/Kamil Nalepa.

Po IMP w Szczecinie trenerzy reprezentacji Marcin Kusiński (kobiety) i Tomasz Redzimski (mężczyźni) ogłoszą składy na Drużynowe Mistrzostwa Świata, które za niewiele ponad miesiąc rozpoczną się w Londynie.

Wyniki spotkań finałowych:

gra pojedyncza kobiet:
Paulina Krzysiek – Zuzanna Wielgos 2:4 (10:12, 9:11, 9:11, 11:9, 11:8, 7:11)

brązowe medale: Natalia Bajor, Katarzyna Węgrzyn

gra pojedyncza mężczyzn:
Miłosz Redzimski – Jakub Dyjas 4:0 (11:9, 12:10, 11:6, 12:10)

brązowe medale: Marek Badowski, Tomasz Kotowski

gra podwójna kobiet:
Zuzanna Wielgos/Natalia Bajor – Ilona Sztwiertnia/Aleksandra Michalak 3:1 (7:11, 11:9, 11:7, 11:8)

brązowe medale: Katarzyna Rajkowska/Natalia Bogdanowicz, Anna Węgrzyn/Katarzyna Węgrzyn

gra podwójna mężczyzn:
Konrad Kulpa/Tomasz Kotowski – Jakub Stecyszyn/Marcel Błaszczyk 0:3 (9:11, 10:12, 10:12)

brązowe medale: Szymon Kolasa/Artur Grela, Patryk Dziuba/Kamil Nalepa

gra mieszana:
Rafał Formela/Natalia Bogdanowicz – Marcel Błaszczyk/Paulina Krzysiek 1:3 (8:11, 12:10, 7:11, 7:11)4

brązowe medale: Maciej Kubik/Natalia Bajor, Artur Białek/Anna Brzyska