Po raz 4 w historii w Białymstoku rozgrywane będą Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym. Poprzednio stolica Podlasia gościła najlepszych zawodników i zawodniczki w 1963, 2008 i 2011 roku. W dwóch ostatnich wymienionych edycjach aż w 5 finałach wystąpił Wang Zeng Yi, grające obecnie w zespole Dojlid Białystok.

Białostocki turniej odbędzie się w dniach 28 lutego – 1 marca. Faworytami gospodarzy są grający w drużynie Dojlid Wang Zeng Yi, były Mistrz i Wicemistrz Europy w deblu, oraz Katarzyna Grzybowska-Franc, brązowa medalistka ME w singlu z 2018 roku.

W 2008 roku Wandżi zdobył złoty medal z Lucjanem Błaszczykiem w grze podwójnej po finałowym zwycięstwie z Jakubem Kosowskim i Jarosławem Tomickim. W singlu Wang Zeng Yi przegrał z… Lucjanem Błaszczykiem, dla którego to był 11 tytuł w tej konkurencji. W finałach singla i debla Wang Zeng Yi grał także 3 lata później w Białymstoku. Z kolei w finale miksta MP 2008 Wandżi i Natalia Partyka przegrali 2:3 z Danielem Górakiem i Xu Jie.

Katarzyna Grzybowska-Franc zwyciężyła przed 12 laty razem z Natalią Partyką w grze podwójnej. W meczu o złoty medal wygrały z Renatą Gumulą i Martą Smętek 3:1.

W białostockich zawodach w 2011 roku Katarzyna Grzybowska-Franc sięgnęła po srebro w singlu i deblu. W decydujących spotkaniach przegrała z Li Qian oraz – wspólnie z Natalią Partyką – z Agatą Pastor i Anną Jantą-Lipińską.

W Mistrzostwach Polski w Białymstoku w 2008 i 2011 roku na podium stawali także m.in.: Daniel Górak, Tomasz Lewandowski, Bartosz Such (jedyne złoto w singlu), Robert Floras, Weronika Walna, Monika Pietkiewicz i Kinga Stefańska, w deblu Patryk Chojnowski i Paweł Fertikowski, Szymon Malicki i Bogusław Koszyk, Karol Szarmach i Bartosz Szarmach, Xu Jie i Natalia Bąk, Natalia Balicka i Patrycja Wszołek, Klaudia Kusińska i Magdalena Szczerkowska, w mikście Anna Janta-Lipińska i Paweł Chmiel, Daria Łuczakowska i Filip Szymański, Tomasz Lewandowski i Agata Pastor.

Wang Zeng Yi od kilku sezonów już nie grał w MP, ale zdecydował się na powrót, ponieważ zawody odbędą się w Białymstoku. W mikście wystąpi z Katarzyną Grzybowską-Franc, a w deblu z Przemysławem Walaszkiem. Menedżerem białostockich Dojlid i organizatorem mistrzostw kraju jest Piotr Anchim, członek Zarządu Polskiego Związku Tenisa Stołowego.