W Centrum Olimpijskim PKOl została zorganizowana konferencja „Nowe wyzwania walki z dopingiem w sporcie” z okazji 30-lecia polskiego systemu antydopingowego. Wydarzenie zainaugurował minister Witold Bańka, kandydat Europy na szefa Światowej Agencji Antydopingowej WADA.

– Trzeba wyraźnie podkreślić, że do 2016 roku nasz system antydopingowy nie był profesjonalny i nie funkcjonował należycie. Był niezgodny z przepisami WADA. Nie był to oczywiście efekt braku kompetencji osób zarządzających tym obszarem, ale faktu, że państwo niewystarczająco wspierało te działania i nie tworzyło odpowiednich narzędzi. Krok po kroku zmienialiśmy to – sukcesywnie dostosowując je do międzynarodowych standardów. W ostatnich latach nasze działania w tym obszarze nabrały nowej dynamiki. Powstała ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie, utworzyliśmy Polską Agencję Antydopingową a miasto Katowice zostało wybrane gospodarzem Światowej Konferencji Antydopingowej. Zaostrzyliśmy również sankcje. Ostatnim akordem było wyodrębnienie instytucjonalne z Instytutu Sportu laboratorium akredytowanego przez WADA, co gwarantuje tej jednostce pełną niezależność. Dziś w obszarze legislacyjnym nasz system funkcjonuje dużo lepiej i efektywniej. Priorytetem jest wyłapywanie i wyrzucanie oszustów ze sportu, żaden z nich nie może czuć się bezpieczny i bezkarny, również jeśli chodzi o wydarzenia z przeszłości! Afery dopingowe, np. to, co się stało w Seefeld, są rzecz jasna przykre dla sportu, ale tak naprawdę o to nam chodzi, żeby przez takie akcje również zwalczać doping. Jeśli nam w Polsce taka sytuacja się przydarzy, to z punktu widzenia kibica będzie bolesny moment, ale musimy być konsekwentni. Doping nie ma barw narodowych. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że dla oszustów nie ma miejsca w sporcie i każdy wykryty przypadek będziemy surowo sankcjonować – powiedział minister Witold Bańka podczas konferencji w PKOl.

Na wydarzenie zostało zaproszonych 200 przedstawicieli związków sportowych, policji, straży granicznej, żandarmerii wojskowej, prokuratury oraz przedstawicieli środowiska medycznego związanego z medycyną sportową. Cel konferencji to kompleksowe przedstawienie współczesnych trendów z zakresu prawa, medycyny i analityki laboratoryjnej, polityki państwa oraz działań dochodzeniowo-śledczych ukierunkowanych na wykrywanie przestępstw związanych z dopingiem oraz naruszeń przepisów o charakterze dyscyplinarnym, a także zacieśnienie współpracy pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w walkę z dopingiem w sporcie.