61 reprezentantów Polski, w tym 26 na koszt PZTS, zagra w turniejach juniorów i kadetów podczas prestiżowych zawodów 2017 Polish Junior & Cadet Open. Impreza odbędzie się w dniach 24 – 28 maja we Władysławowie.

– Nasz turniej, jako jedyny w Europie, zaliczany jest do grona największych na świecie w tych kategoriach wiekowych. Tylko zawody w Polsce, Chinach, Hongkongu i Tajlandii znajdują się w cyklu ITTF Golden Series Junior Circuit. Pula punktów do zdobycia jest najbogatsza, co sprawia, że przyjeżdżają najlepsi zawodniczki i zawodnicy z całego świata. A dla nas to jednocześnie bardzo mocny sprawdzian przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy – mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego Stefan Dryszel.

Mistrzostwach Europy kadetów i juniorów rozegrane zostaną od 14 do 23 lipca w portugalskim Guimarães. We Władysławowie jest szansa na skuteczną rywalizację z kontynentalną czołówką.

– W kadrze narodowej mamy 26 osób (plus pingpongiści grający na własny koszt – red.). W każdej grupie wiekowej – kadetki, kadeci, juniorki, juniorzy – jest po sześcioro tenisistów stołowych, a dodatkowo do reprezentacji włączona została jeszcze Elżbieta Kwiatkowska, która zwyciężyła w singlu w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kadetek – Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Drzonkowie. Wygrała nieoczekiwanie i pokazała, że warto dać jej szansę w dużej imprezie międzynarodowej – powiedział Stefan Dryszel.

Rok temu we Władysławowie Biało-Czerwoni zdobyli 4 medale – 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy. Po 2 krążki wywalczyli Kamil Nalepa i Marco Golla – złoty w drużynie z Tomaszem Kotowskim, a także srebrny w deblu. Również 2-krotnie na podium stanęły kadetki Anna i Katarzyna Węgrzyn. Bliźniaczki najpierw wywalczyły brąz w turnieju drużynowym, a potem srebro w deblu.

– Z każdego miejsca medalowego będziemy zadowoleni. Patrząc na listę rankingową, najwyżej stoją szanse Samuela Kulczyckiego i Macieja Kubika, choć oczywiście im też łatwo nie będzie. Samuel Kulczycki jeszcze jest kadetem, a już wygrał Mistrzostwa Polski Juniorów. W Europie jest sklasyfikowany na 7 miejscu. Stałe i systematyczne postępy czyni również, co także cieszy, jego partner z drużyny Maciek Kubik. Jeszcze niedawno przegrywał z Jakubem Jankowskim, a teraz pokonał go w finale OOM w Drzonkowie – dodał były trener seniorskiej reprezentacji.

Siostry Ania i Kasia Węgrzyn, trenujące na co dzień z Leszkiem Kawą, od tego sezonu występują w kategorii juniorek. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest ich rozdzielenie w zawodach drużynowych.

– Bliźniaczki Węgrzyn, które zdominowały krajową rywalizację, z powodzeniem startowały w wielu imprezach w kadetkach. Teraz są już w kategorii juniorek i na pewno będzie im trudniej we Władysławowie w walce ze starszymi od siebie rywalkami. Chcemy aby grały jak najwięcej, aby zdobywały doświadczenie w meczach z mocnymi przeciwniczkami, dlatego w turnieju zespołowym wystąpią w 2 różnych drużynach. Ania z Agatą Zakrzewską i Julią Ślązak, a Kasia z Julią Szymczak i Angeliką Janik. Wszystkie te ustawienia są już pod kątem MME w Portugalii. Chcemy u siebie zdobyć jak najwięcej punktów, by później łatwiej było o rozstawienie – mówi Stefan Dryszel.

W zawodach wezmą udział także m.in. złoci medaliści MP Młodzików Zuzanna Wielgos i Miłosz Redzimski, syn Tomasza Redzimskiego, trenera Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowieckim.

Skład reprezentacji Polski na 2017 Polish Junior & Cadet Open

kadetki:
Zuzanna GAWORSKA, Kamila GRYKO, Dominika GILEWSKA, Katarzyna KRÓLIKOWSKA, Wiktoria WRZOSEK, Zuzanna WIELGOS, Elżbieta KWIATKOWSKA

juniorki:
Anna WĘGRZYN, Agata ZAKRZEWSKA, Katarzyna WĘGRZYN, Julia ŚLĄZAK, Julia SZYMCZAK, Angelika JANIK

trenerzy:
Zbyszek PIETKIEWICZ, Leszek KAWA, Monika PIETKIEWICZ, Longin WRÓBEL

kadeci:
Samuel KULCZYCKI, Jakub JANKOWSKI, Maciej KUBIK, Bartosz SUŁKOWSKI, Patryk PYŚK, Miłosz REDZIMSKI, Łukasz SOKOŁOWSKI

juniorzy:
Kamil NALEPA, Artur GRELA, Kacper PETAŚ, Przemysław WALASZEK, Kamil DZIADEK, Jan ZANDECKI

trenerzy:
Piotr SZAFRANEK, Szymon KULCZYCKI, Jakub PEREK, Alan WOŚ

Odnośniki zewnętrzne

1. 2017 Polish Junior & Cadet Open, ITTF Golden Series Junior Circuit – program i wyniki gier
2. 2017 Polish Junior & Cadet Open, ITTF Golden Series Junior Circuit – transmisja internetowa

Galeria

Plakat