Dorota Bucław (klasa 1), Natalia Partyka i Patryk Chojnowski (oboje 10) zdobyli złote medale w turnieju indywidualnym mistrzostw Europy niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Zawody odbywają się w Helsingborgu. Wszyscy wywalczyli kwalifikacje na paraolimpiadę w Tokio.

– W rywalizacji indywidualnej nasi reprezentanci wywalczyli 10 medali – po trzy złote i srebrne oraz cztery brązowe. Prowadzimy w tej klasyfikacji, a od czwartku uczestniczyć będziemy w zmaganiach drużynowych. Zwycięzcy, czyli Bucław, Partyka i Chojnowski zapewnili sobie występ na igrzyskach paraolimpijskich w 2020 roku. Dla Natalii to będzie szósta paraolimpiada, a dla Doroty i Patryka – trzecie zawody tej rangi – powiedział trener kadry narodowej Andrzej Ochal.

W Szwecji Bucław wygrała ze wszystkimi czterema rywalkami w swojej klasie (wózki). W meczach finałowych klasy 10 Partyka pokonała Turczynkę Merve Demir, zaś Chojnowski – Czarnogórca Filipa Radovica.

Srebrne krążki ME wywalczyli: Dajana Jastrzębska (8), Karolina Pęk (9) i Rafał Czuper (2), a brązowe: Rafał Lis, Krzysztof Żyłka (obaj 4), Piotr Grudzień (8) i Igor Misztal (10).

Na co dzień troje polskich medalistów gra w najwyższych ligach wśród pingpongistów pełnosprawnych: Chojnowski w LOTTO Superlidze (jest grającym trenerem AZS AWFiS Balta Gdańsk), Pęk w Ekstraklasie (Bronowianka Kraków) i Partyka w czeskiej extralidze (SKST Hodonin).

Chojnowski i Partyka to również – odpowiednio – zwycięzca i srebrna medalistka tegorocznych mistrzostw kraju w tenisie stołowym w Gliwicach.