Polski Związek Tenisa Stołowego zaprasza do udziału w kursie dla trenerów i instruktorów ITTF PTT – poziom 1, organizowanym we współpracy z organizacją ITTF PTT Division. Kurs odbędzie się w dniach 13 – 16 listopada 2014 roku, na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście w Warszawie, przy ul. Polnej 7a. Termin zgłoszeń do udziału w kursie upływa z dniem 3 listopada 2014 roku.

W szkoleniu może wziąć udział 20 osób. Każdy uczestnik po ukończeniu kursu otrzyma certyfikat ITTF. Zaproszenie skierowane jest do podmiotów planujących w przyszłości prowadzenie szkolenia w zakresie tenisa stołowego dla osób niepełnosprawnych.

Celem cyklu szkoleń, poza podniesieniem kompetencji i umiejętności trenerów oraz instruktorów, jest zwiększenie możliwości włączania we wspólne treningi osób niepełnosprawnych. Szkolenie składać się będzie z warsztatów teoretycznych oraz praktycznych, podzielonych na sesje i grupy.

Szkolenie jest całkowicie bezpłatne. Wszystkie koszty pokrywa Polski Związek Tenisa Stołowego, ze środków pozyskanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z innych źródeł.

Polski Związek Tenisa Stołowego zapewnia zakwaterowanie, pełne wyżywienie oraz zwrot kosztów podróży (PKP – klasa II lub PKS).

Szkolenie poprowadzi Elżbieta Madejska – trener klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym, od 2002 roku trener-koordynator kadry narodowej osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym i kadry paraolimpijskiej, posiadająca uprawnienia ITTF do prowadzenia kursów ITTF PTT Level 1.

Tenis stołowy niepełnosprawnych – przepisy

W tenisie stołowym osób niepełnosprawnych, wchodzącym w skład dyscyplin paraolimpijskich, obowiązują te same przepisy jakie istnieją wśród osób pełnosprawnych. Niepełnosprawni grają na stołach o takich samych wymiarach, takimi samymi piłkami, wszystkie zagadnienia dotyczące punktacji są takie same (przepisy Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego ITTF).

Jedynymi różnicami jakie istnieją w grze pomiędzy osobami pełno i niepełnosprawnymi są modyfikacje przepisów dostosowane do różnych rodzajów niepełnosprawności. Każda osoba niepełnosprawna chcąca uczestniczyć w zawodach jest poddawana klasyfikacji medycznej i przydzielana do odpowiedniej klasy startowej. Klasy 1-5 dla osób grających na wózkach, klasy 6-10 dla osób grających na stojąco, klasa 11 dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przynależność do odpowiedniej klasy niepełnosprawności potwierdza karta klasyfikacyjna, zawierająca wszelkie ograniczenia ruchowe danego zawodnika, mające wpływ na stosowanie się do przepisów gry.

1. Charakterystyczną cechą gry zawodników poruszających się na wózkach jest obowiązek wykonania serwisu w kierunku linii końcowej stołu. W przypadku gdy piłka opuści stół przez linie boczną po stronie odbierającego, wymiana jest bez punktu. Punkt nie jest także przyznawany, jeśli piłeczka po serwisie i po odbiciu się po stronie odbierającego zawraca w kierunku siatki lub zatrzyma się na powierzchni stołu.

2. W grze podwójnej dla pełnosprawnych i niepełnosprawnych „stojących” (klasy 6-11) kolejne odbicie wykonują naprzemian. W grach podwójnych zawodników na wózkach, po serwisie i odbiorze piłeczkę odbija dowolna osoba (jak w tenisie ziemnym). Gdy piłka jest w grze, żaden fragment wózka nie powinien wyjść poza przedłużenie linii środkowej (zawodnicy muszą przebywać na „swojej połowie” stołu).

3. Zawodnikowi nie jest odbierany punkt jeżeli nie jest w stanie podczas serwisu podrzucać piłeczki oraz nie jest w stanie wykonywać podania z otwartej dłoni, jeśli taka informacja znajduje się w karcie klasyfikacyjnej.

Odnośniki zewnętrzne

1. Oficjalny blog reprezentacji Polski niepełnosprawnych

Materiały do pobrania

1. Kurs dla trenerów i instruktorów ITTF PTT – informacja
2. Kurs dla trenerów i instruktorów ITTF PTT – prezentacja
3. Kurs dla trenerów i instruktorów ITTF PTT – formularz zgłoszeniowy