Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) stała się najliczniejszą spośród wszystkich światowych federacji sportowych, gromadząc we własnych strukturach już 222 państw członkowskich – głosi oficjalny komunikat centrali. W minionym tygodniu, podczas specjalnego zjazdu przedstawicieli ITTF przy okazji 53. Mistrzostw Świata w Suzhou, w szeregi międzynarodowej federacji zostały włączone dwa nowe państwa – Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Sudan Południowy. Tym samym ITTF wyprzedziła pod względem liczby krajów członkowskich Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB).

Jednym z celów nadrzędnego programu ITTF w zakresie propagowania i rozwoju tenisa stołowego na świecie jest funkcjonowanie związku sportowego w każdym z krajów należących do rodziny olimpijskiej. Do spełnienia zakładanego celu pozostało włączenie w szeregi ITTF jeszcze czterech państw: Erytrei, Gwinei Bissau, Republiki Zielonego Przylądka oraz Bahamów.

Jak podkreśla oficjalny komunikat Federacji, ITTF nie skupia się wyłącznie na rozrastaniu własnych struktur. Władze centralne oferują krajom z całego świata wsparcie w zakresie wyposażenia sprzętowego, tworzenia warunków do treningu i wdrażania różnorakich metod szkoleniowych. Wszystko to ma na celu dążenie do zrównoważonego rozwoju tenisa stołowego w każdym zakątku globu.

ITTF coraz większą wagę przykłada także do podnoszenia poziomu organizacji oraz promocji najbardziej prestiżowych, międzynarodowych rozgrywek indywidualnych. Absolutnym sukcesem organizacyjnym zakończyły się tegoroczne mistrzostwa świata w Suzhou, które zarówno pod względem oprawy, obecności w Internecie oraz jakości przekazywanych transmisji i materiałów zdecydowanie przewyższają poprzednie edycje.

Władze ITTF coraz chętniej wykorzystują ogromny potencjał portali społecznościowych. Stronę facebookową Federacji, na której udostępnianie były na bieżąco najważniejsze informacje, zdjęcia i materiały wideo z Suzhou, w ciągu ośmiu dni trwania mistrzostw odwiedziło ponad 2,3 miliona unikalnych użytkowników. Ponad 8,5 miliona osób z całego świata śledziło zaś rezultaty mistrzostw globu poprzez oficjalną stronę internetową www.ittf.com. Transmisje „na żywo” z ośmiu mistrzowskich stołów można było oglądać poprzez telewizję itTV, a skróty meczów i najciekawsze zagrania „lądowały” na bieżąco na oficjalnym kanale YouTube ITTF.

Rekordowym pod wieloma względami pozostaje także tegoroczny cykl ITTF World Tour, na którym uwaga sympatyków tenisa stołowego z całego świata skoncentruje się ponownie w nadchodzących miesiącach.

Do trzech milionów dolarów wzrosła łączna pula nagród pieniężnych, jakie ITTF rozdzieli przez cały rok wśród najlepszych zawodniczek i zawodników międzynarodowych turniejów. Samych rozgrywek również jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej – w cykl ITTF World Tour zaangażowane zostaną aż 23 kraje z pięciu kontynentów, w tym po raz pierwszy Korea Północna i Bułgaria. Wreszcie z każdego z organizowanych wydarzeń międzynarodowych prowadzona będzie transmisja „na żywo” za pośrednictwem telewizji itTV.

Podobnie jak w 2014 roku, cały cykl został podzielony na trzy serie turniejów: Super (6 imprez), Major (6 imprez, w tym październikowy ITTF World Tour Polish Open w Warszawie) oraz Challenge (11 imprez). Im wyższa ranga zawodów, tym większa pula nagród pieniężnych i więcej punktów rankingowych do zdobycia. Te czynniki determinują start pingpongistek i pingpongistów ze ścisłej światowej czołówki, a zatem mają bezpośrednie przełożenie na poziom sportowy danego turnieju.

Gromadzone przez cały rok punkty rankingowe mają duże znaczenie pod koniec sezonu. Najwyżej sklasyfikowane „szesnastki” w kategoriach gry pojedynczej kobiet i mężczyzn oraz po osiem czołowych par deblowych kobiet i mężczyzn dostaną prawo startu w prestiżowym, podsumowującym rok turnieju ITTF World Tour Grand Finals. W zeszłym roku impreza ta kusiła pulą nagród pieniężnych na poziomie miliona dolarów, a znakomite 2. miejsce w turnieju gry podwójnej kobiet zajęły Katarzyna Grzybowska i Natalia Partyka.