W sobotę, podczas II Europejskich Studenckich Igrzysk w Rotterdamie, reprezentanci Polski wywalczyli pierwszy złoty medal w tenisie stołowym. Sztuki tej dokonały w turnieju deblowym Bingran Ren i Dominika Dąbrowska – pingpongistki z Uniwersytetu Warszawskiego. Brązowe medale w rywalizacji par padły łupem Alicji Leśniak i Magdaleny Sikorskiej w turnieju kobiet oraz Michała Dąbrowskiego i Mateusza Czernika w zmaganiach mężczyzn.

Tenisiści stołowi wywalczyli dla Polski w Rotterdamie już pięć krążków. Po udanych startach w turnieju drużynowym można było liczyć na dobre występy „biało-czerwonych” w zmaganiach deblistów – i ci nie zawiedli.

Złote medalistki, Bingran Ren i Dominika Dąbrowska bez większych problemów przeszły do półfinałów. Tam przyszło się im zmierzyć z trudnymi rywalkami z Uniwersytetu z Moskwy. Po dwóch setach Polki prowadziły 2:0 i wydawało się, że bez większych problemów awansują do finału.

Przeciwniczki wyrównały stan całej rywalizacji na 2:2 i zawodniczkom z UW przyszło rozgrywać ostatniego, decydującego seta. W nim Polki dosłownie „rozbiły” rywalki 11:2 i mogły się cieszyć z awansu do finału.

– Dziewczyny postawiły trudne warunki, ale udało się wygrać. Pojedynek kosztował nas trochę nerwów, ale wytrzymałyśmy i awansowałyśmy do finału – mówiła po spotkaniu Dominika Dąbrowska.

W finale reprezentantki Polski zmierzyły się z bardzo mocną rosyjską ekipą z Instytutu Ekonomii i Prawa w Kazaniu. W pierwszym secie Ren iDąbrowska przegrały, ale w trzech kolejnych nie pozostawiły rywalkom już szans i zwyciężyły w całym spotkaniu 3:1. W polskiej ekipie radości nie było końca.

Dominika Dąbrowska tuż po spotkaniu mówiła: – Po meczu bardzo trudno jest coś powiedzieć, ale cieszymy się ze złotego medalu. To były dla nas bardzo fajny dzień, chociaż nie zapowiadał się lekko. Wyszłyśmy zwycięsko z rywalizacji z Kazaniem. Utarłyśmy im nosa i jesteśmy mistrzyniami.

Na półfinale swój udział w turnieju deblowym zakończała para Alicja Leśniak / Magdalena Sikorska. Studentki z Akademii Leona Koźmińskiego przegrały walkę o finał z duetem Saweljewa / Lebedjewa.

Brązowy krążek wywalczył także debel Michał Dąbrowski / Mateusz Czernik. Reprezentanci Politechniki Rzeszowskiej ulegli w półfinale w czterech setach niemieckiej parze z Uniwersytetu w Bochum.

– Po cichu liczyłem na medal, ponieważ zależało mi, żeby zdobyć jakiś krążek w debla. Można powiedzieć, że zdobyliśmy ten medal nieoczekiwanie, ponieważ ograliśmy w ćwierćfinale wyżej notowaną od nas parę chorwacką Kovac / Fucet – ocenił start w turnieju gry podwójnej Michał Dąbrowski.

– Mam duży niedosyt, jeśli chodzi o półfinał, bo można było powalczyć nawet o finał. Szkoda tego pojedynku z Niemcami, bo prowadziliśmy z nimi 8:6 w jednym z setów. Później też wygrywaliśmy w trzeciej partii. Byliśmy blisko końcowego sukcesu.

Do ćwierćfinału w turnieju deblistek dotarł ponadto duet Sylwia Składanek / Ada Szulc. Pozostałe polskie pary – zarówno w turnieju kobiet, jak i mężczyzn – odpadły we wcześniejszych rundach.

W niedzielę, na zakończenie rywalizacji tenisistów stołowych podczas II Europejskich Igrzysk Studenckich w Rotterdamie, zostanie rozegrany turniej gry pojedynczej.