Tenis stołowy – dostępny dla wszystkich bez względu na wiek lub płeć, doskonały na aktywne spędzenie wolnego czasu, dobry na każdą pogodę, korzystnie wpływa na rozwój dzieci już od najmłodszych lat i poprawia kondycję fizyczną osób starszych. Dodatkowo stosunkowo tani i dzięki temu każdy może pozwolić sobie choćby na rekreacyjną grę. To jeden z najchętniej uprawianych sportów w Polsce, który pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie fizyczne, ale rozwija także nasz mózg. Według badań przeprowadzonych przez największą klinikę neurologiczną w USA i doktora Daniela G. Amena, okazuje się, że właśnie tenis stołowy jest sportem, który najpełniej rozwija mózg. Na drugim miejscu jest taniec, a na trzecim – tenis ziemny.

Podsumowując badania doktora Daniela G. Amena jako światowej klasy neurofizjologa klinicznego, psychiatry i eksperta w dziedzinie obrazowania mózgu, okazuje się, że tenis stołowy zapewnia świetny trening aerobowy i różnorodny ruch zarówno górnej, jak i dolnej połowy ciała – poprzez skręty, skłony, wyciąganie się do góry czy przesuwanie się na boki.

W jednym z podsumowań trenera Jerzego Grycana, autora programu „Od marzenia do Mistrzostwa. FUNdamenty”, możemy przeczytać, że japońskie badania naukowe nad mózgiem dowodzą, że tenis stołowy pomaga w zrównoważeniu działania całego mózgu. Dodatkowo znakomicie wpływa na koordynację między dłonią a wzrokiem oraz na refleks. Gra w tenisa stołowego wymaga szczególnej koncentracji, za którą odpowiada kora przedczołowa. Dzięki niej możliwe jest śledzenie wzrokiem przemieszczającej się piłki, radzenie sobie z nadawaniem jej odpowiedniej rotacji oraz planowanie poszczególnych zagrań i strategii. Podczas treningu pracują także płaty skroniowe oraz przedni zakręt obręczy, kiedy to maksymalnie skupiamy się, aby nie rozpamiętywać przegranej akcji.

Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy doskonale wiedzą, jak ważna jest koncentracja i zachowanie spokoju podczas gry. W innym przypadku łatwo stracić punkt. Tenis stołowy, wychodząc ze świetlic, jako sport rekreacyjny, stał się sposobem na życie wielu zawodników występujących obecnie w najlepszych zespołach Wschodzący Białystok Superligi, ale i w najlepszych drużynach z całej Europy.