Li Qian i Li Jie awansowały do strefy medalowej turnieju gry podwójnej 53. Mistrzostw Świata w tenisie stołowym, rozgrywanych w chińskim Suzhou! Polsko-holenderska para w walce o miejsce w półfinale pokonała bez straty seta turecko-hiszpański duet Hu Melek / Shen Yanfrei. Ćwierćfinałowa potyczka od początku układała się pod dyktando Li Qian i Ji Lie. Rywalki zupełnie nie radziły sobie z odczytywaniem rotacji i popełniały błąd za błędem. Emocje na wysokim poziomie towarzyszyły trzeciemu setowi, w którym Polka i Holenderka prowadziły już 5:1, ale dały się dogonić. W tej partii oba duety prosiły o czas.

Przy stanie 9:9 dwa razy serwowała Li Jie i polsko-holenderska para ten atut wykorzystała, wygrywając do 9. Prowadzenie 3:0 w setach Qian i Jie ostatecznie odebrało wiarę Turczynce i Hiszpance, które w czwartej partii pełniły przy stole już tylko statyczne role. Przy stanie 10:4 decydujący o wygranej i medalu punkt mocnym atakiem wywalczyła zawodniczka z Tarnobrzega, chwilę później wpadając w objęcia holenderskiej koleżanki oraz wspierających ich trenerów, Rosjanki Eleny Timiny i Zbigniewa Nęcka.

We wcześniejszych rundach Li Qian i Li Jie, również w stosunku po 4:0, wygrywały z pingpongistkami z Korei Północnej Kim Hye Song i Kim Jong oraz Rumunkami Camelią Postoacą i Bernadette Szocs. Najtrudniejszą przeprawę miały z zaledwie 14-letnimi Miu Hirano i Mimą Ito, które w grudniu ubiegłego roku triumfowały w wielkim finale prestiżowego cyklu World Tour w Bangkoku.

Awans do strefy medalowej to historyczny sukces zarówno dla polskiego, jak i holenderskiego tenisa stołowego. W przypadku reprezentacji Polski to pierwszy od 1989 roku medal mistrzostw globu i pierwszy ogółem w rywalizacji kobiet. Holandia dotąd nie przywiozła medalu z turnieju rangi mistrzostw świata.

Reprezentantów Polski nie było na podium mistrzostw świata w tenisie stołowym od czasu gdy w Dortmundzie Leszek Kucharski zdobył srebrny medal w turnieju gry podwójnej (wraz z Jugosłowianinem Zoranem Kaliniciem), a Andrzej Grubba wywalczył „brąz” w turnieju gry pojedynczej.

W historii MŚ, których początki sięgają 1926 roku, „biało-czerwoni” wywalczyli łącznie 12 medali. „Krążek” Li Qian jest pierwszym w turnieju żeńskim. Najwięcej medali (wszystkie przed wojną), zdobył Alojzy „Alex” Ehrlich – siedem. W latach 80., poza Grubbą i Kucharskim, na podium w rywalizacji zespołowej byli też Stefan Dryszel i Andrzej Jakubowicz („brąz” w Goeteborgu, 1985 r.).

Co ciekawe, rozstawiony w Suzhou z dalekim, 43. numerem polsko-holenderski duet na arenie międzynarodowej wcześniej zagrał wspólnie tylko raz – w marcu, podczas turnieju ITTF World Tour German Open w Bremie. Li Qian i Li Jie zanotowały wtedy dwie wygrane w eliminacjach z parami azjatyckimi, lecz w 1/8 finału trafiły na Japonki Ai Fukuharę i Misako Wakamiyę, tworzące jeden z najlepszych debli na świecie, ulegając im 1:3.

W tegorocznych MŚ Fukuhara i Wakamiya były rozstawione z „jedynką”. W ćwierćfinale japońska para przegrała 0:4 z Chinkami Ding Ning i Li Xiaoxia, które w niedzielę będą rywalkami Li Qian i Li Jie. Piątek i sobota jest dniem wolnym dla pań walczących o medale w turnieju gry podwójnej.

Wyniki turnieju gry podwójnej 53. Mistrzostw Świata kobiet:

Ćwierćfinał:
Li Jie (Holandia) / Li Qian – Hu Melek (Turcja) / Shen Yanfrei (Hiszpania) 4:0 (11:2, 11:6, 11:9, 11:4)