Ponad 3600 małych i średnich klubów sportowych w całej Polsce otrzyma dofinansowanie z puli wynoszącej 40 milionów złotych z rządowego programu „Klub”. Rozstrzygnięta została jego trzecia edycja.

– To kolejny wyjątkowy moment, bo pamiętam jak w 2016 roku tworzył się ten projekt i widzę jakie przybrał rozmiary, jak bardzo zmienia się oblicze małych i średnich klubów. Dofinansowanie mogą przeznaczyć na zakup sprzętu sportowego, organizację zgrupowań i wynagrodzenie trenerów – stwierdził minister sportu i turystyki Witold Bańka podczas środowej konferencji prasowej w Muzeum Gazownictwa w Warszawie.
W tym roku, w trzeciej edycji programu „Klub”, wsparcie otrzyma ponad 3600 klubów, w których trenują setki tysięcy najmłodszych sportowców (do 18. roku życia). Pula wynosi 40 mln zł. Kwota wsparcia wynosi: 10 tysięcy dla klubów jednosekcyjnych i 15 tysięcy dla wielosekcyjnych. Partnerem programu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
– Projekt „Klub” to trochę takie sportowe 500+, program mający za zadanie wsparcie klubów, w których rodzą się przyszłe gwiazdy. Jego ogromny zasięg sprawia, że dziś jest jednym z fundamentalnych programów w polskim sporcie. Jestem głęboko przekonany, że „Klub” będzie się rozwijał, a dla nas zaszczytem i przyjemnością jest wspieranie małych i średnich klubów, które otrzymują granty – dodał minister.
Bańka podkreślił, że „Klub” wspiera te miejsca, gdzie tworzą się kariery przyszłych gwiazd sportu. Z uznaniem o programie wypowiadał się również wiceprezes PGNiG Radosław Bartosik: – Wsparcie w ramach programu trafia tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Dzięki niemu powstają warunki, w których dzieci i młodzież mogą realizować swoje sportowe pasje z pożytkiem dla siebie i całego społeczeństwa. Jesteśmy dumni, że PGNiG może uczestniczyć w tak ważnej inicjatywie.
Podczas środowego spotkania w Warszawie nie zabrakło dzieci i młodzieży, odbyły się szermiercze pokazy klubu Warszawianka, a także tenisa stołowego w wykonaniu zawodniczek i zawodników z takich klubów, jak Lupus Kabaty, Bogoria Grodzisk Mazowiecki, Olimpijczyk Jeżewo. Tenis stołowy to czwarta w klasyfikacji najpopularniejsza dyscyplina w programie.

W konferencji prasowej wzięli udział ambasadorzy projektu, utytułowani piłkarze ręczni Karol Bielecki i Sławomir Szmal; obaj zakończyli właśnie długie i piękne kariery.

– Obaj ze Sławkiem Szmalem pochodzimy z małych klubów i wiemy jaką rolę w nich odgrywają finanse. Bez nich nie będzie dużych klubów, a bez rywalizacji nie będzie gwiazd, ale też nie będzie zdrowej młodzieży. Byłoby dobrze, gdyby z tej ogromnej liczby młodzieży zaangażowanej w projekt kilka osób w przyszłości zostało gwiazdami światowego sportu. Walczymy o zdrowie, pasje i marzenia dzieci i młodzieży i dajemy im szansę – podkreślił Bielecki.
Z kolei drugi z medalistów mistrzostw świata Szmal dodał: – Program „Klub” dociera do pasjonatów, którzy w obecnych czasach tworzą małe kluby. A wiemy jak trudno zmotywować i zaprowadzić dzieci na zajęcia sportowe i aby w nich chętnie uczestniczyły. To ważne, aby ćwiczyły, a nie siedziały w domach przed komputerami i telewizorami.
Korzystając z okazji Bańka i Bartosik podziękowali obydwu kończącym kariery piłkarzom ręcznym. – To trudny moment, ale on zawsze musi przyjść. Chcę wam podziękować za to, co zrobiliście dla polskiego sportu i piłki ręcznej i proszę abyście dalej w sporcie nas wspierali, bo jesteście wielcy pod każdym względem – powiedział minister sportu i turystyki.
Pierwsza edycja programu „Klub” ruszyła w 2016 roku. Na jego realizację MSiT przeznaczyło kwotę 24 mln zł. Pozwoliło to wesprzeć 2151 klubów ze wszystkich województw. W roku 2017 suma na realizację projektu wzrosła do ponad 37 mln, co dało dofinansowanie działalności 3352 klubów z całej Polski.